Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

To biblioteka z klimatem

Data: 09.10.2019 r., godz. 11.00   
Rozmowa z Izabelą Bochińską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie.
Edyta Nowak-Kokosza: Biblioteka skończyła 70 lat. Co przez ten czas najbardziej się zmieniło?

Izabela Bochińska: – 70 lat wołomińskiej biblioteki, wołomińskiego bibliotekarstwa to karta zapisana minionymi latami życia biblioteki i teraźniejszością. To chwila zadumy, refleksji i wspomnień, dająca okazję powrotu do początku historii i ludzi, którzy ją tworzyli. Współczesna biblioteka z dawnej książnicy, gromadzącej i udostępniającej zbiory przekształciła się w instytucję kulturalno-wychowawczą, aktywnie uczestniczącą w życiu społecznym. Dziś to miejsce spotkań i integracji mieszkańców, przestrzeń do twórczej, kreatywnej edukacji i rozwoju pasji.
Zmieniła się rola bibliotekarza – ze strażnika zbiorów stał się on pośrednikiem między piśmiennictwem a czytelnikiem, wręcz organizatorem czytelnictwa. Aby sprostać postawionym zadaniom, odpowiadać na potrzeby użytkowników wołomińscy bibliotekarze – oprócz doskonałej znajomości literatury współczesnej i klasycznej – muszą posługiwać się nowymi metodami i formami upowszechniania książki. Podejmowane przez nas różnorodne wydarzenia, realizacja kolejnych projektów inicjują kontakt z literaturą, uczą rozumienia języka przekazu różnych rodzajów twórczości, rozbudzają zainteresowania, rozwijają wrażliwość, estetykę oraz wyobraźnię.
Niewątpliwie, przyznanie wołomińskiej bibliotece okazałego, nowoczesnego obiektu, mieszczącego się przy ulicy Wileńskiej 32 – w miejscu ważnym dla historii Wołomina postawiło przed nią nowe możliwości i wyzwania. Funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń, przyjazne i kolorowe otoczenie, sprawiły, że biblioteka stała się miejscem spotkań ludzi z różnych pokoleń, centrum informacji, komunikacji społecznej i kultury.
Należy podkreślić, iż największą wartością byli i są czytelnicy i pracownicy, którzy zawsze stanowią duszę biblioteki oraz kształtują jej kierunek rozwoju…Główne uroczystości odbędą się 11 i 12 października. Jednak obchody jubileuszowe trwają już od kilku miesięcy…

– Uroczyste obchody siedemdziesięciolecia biblioteki zostały zaplanowane podczas dwudniowej sesji. Jednak kierując swą ofertę do mieszkańców gminy Wołomin, przez cały rok zachęcamy naszych czytelników, byśmy wspólnie świętowali tak zacny jubileusz. Dlatego też z pewnością zauważyliście Państwo, iż każdy plakat promujący nasze wydarzenie posiada spójny graficzny znak logo 70-lecia biblioteki.
Pobudzaliśmy mieszkańców do kreatywności konkursem „Czytam w Wołominie” czy też nocą w bibliotece pod hasłem „Wołomin moje miasto”. Chcąc docenić za systematyczność, wytrwałość oraz zamiłowanie do książek, zaprosiliśmy czytelników do konkursu „Zostań Superczytelnikiem”, którego I edycja cieszyła się dużą popularnością i przyczyniła się do wzrostu czytelnictwa.
Warto podkreślić, że siedemdziesięciolecie biblioteki doskonale wpisuje się w ważny dla naszego miasta jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich Wołomina.

Jakie niespodzianki czekają na czytelników?

– Świętowanie rozpoczynamy 11 października o godz. 15.00 uroczystościami oficjalnymi. O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – dziennikarzem, reportażystą, pisarzem, prezesem Fundacji Wrzenie Świata, autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku „Duży Format”.
12 października o godz. 12.00 – to czas magicznego przedstawienia. Fintikluszki – folkowe okruszki Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI – spektakl dla każdego widza. Fintikluszki to w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu po prostu drobiazgi, zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek i instrumentów muzycznych to doskonała okazja, by spędzić to sobotnie popołudnie w bibliotece.
O godz. 13.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu „Zostań Superczytelnikiem”. A o godz. 17.00 wyjątkowa chwila – spotkanie autorskie z Urszulą Zajączkowską – poetką, botaniczką, artystką wizualną, mieszkanką Wołomina, dzięki której Wołomin opisany jest w sposób poetycki.

Wołomińska biblioteka to…

– Miejsce z klimatem na mapie Wołomina, to biblioteka mych marzeń… Dokładamy wszelkich starań, aby była nowoczesnym ośrodkiem informacji, komunikacji społecznej i kultury, otwartym na ludzi i wiedzę. Instytucją wykorzystującą innowacyjne rozwiązania i kreującą przyszłość.

Doceniono Pani wieloletnią pracę w bibliotece. Została Pani tegoroczną laureatką tytułu „Wołomińskie Magnolie”.

– Jestem ogromnie zaszczycona, że dostrzeżono i doceniono moją pracę na rzecz środowiska lokalnego. Budowa pozytywnego wizerunku biblioteki oraz zapewnienie profesjonalnego poziomu usług dla mieszkańców gminy Wołomin jest moim zawodowym priorytetem, ale też pasją. Nagrody są ważne, już sama nominacja jest wyróżnieniem, stanowi to bowiem niebagatelny bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w codziennej pracy w bibliotece i jest wsparciem w sięganiu po marzenia.
Pracując ponad 18 lat w wołomińskiej bibliotece, 7 lat na stanowisku dyrektora mam odwagę i determinację do realizacji swoich pomysłów, pomysłów pracowników i użytkowników.
Wszelkie nagrody, przyznawane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polski czy też Filar Kultury, który otrzymałam, są nie tylko moją nagrodą, ale przede wszystkim wyróżnieniem dla mojego zespołu. To efekt wytężonej pracy całego zespołu biblioteki, koncepcji funkcjonowania biblioteki opartej na zespołowości.
Życzymy sobie i naszym czytelnikom, aby wołomińska biblioteka cieszyła się dobrą opinią w społeczeństwie lokalnym i była powodem do dumy zarówno dla mieszkańców, jak i władz samorządowych. Łączę wyrazy szacunku i podziękowania za każdy wspólny dzień, każdy czytelniczy rok!